X Kapat
Bitmeyen Kartuş nedir?


İnkjet mürekkep püskürtmeli yazıcılar, ince nodüllerinden kağıda direk olarak küçük mürekkep damlaları fışkırtma ilkesine göre çalışır. Bu işlem için püskürtme kartuşu kullanılmaktadır. Bitmeyen Kartuş Sistemi dediğimiz sistem; yazıcının baskı görevini gören baskı kartuşlarına; tank sistemi bağlanarak takılan bir sistemdir. Tank sistemi, hortumlar ve kartuş bağlantıları yazıcıya zarar vermeyecek şekilde monte edilmiştir.

Bitmeyen Kartuş Sistemi dediğimiz tanklı sistem yazıcının dışında durur. Bu tanklar hortumlar vasıtasıyla yazıcı içindeki kartuşlara bağlanır. Her tankta yaklaşık 80 ile 100 ml arası değişen mürekkep bulunur. 4 tanklı bir bitmeyen kartuş sisteminde yaklaşık 400 ml mürekkep bulunmaktadır. Toplam 400 ml mürekkeple (%5 doluluk oranı ve Economy baskıya göre) ortalama 10.000-15.000 sayfa arası çıktı alınabilir. Bu sayede 1 sayfa a4 baskının mürekkep maliyeti 0,2 kuruş olmaktadır.

Bitmeyen Kartuş sistemindeki mürekkep tankları şeffaftır veya yan tarafı pencerelidir. Kullanıcı tanklardaki mürekkep miktarını çok rahat takip edebilir ve mürekkep azaldıkça  tekrar tekrar ve kolayca mürekkep doldurulabilir. Mürekkep doldurmak su doldurmak kadar, çay doldurmak kadar çok basittir. Çok uzun süre mürekkep doldurmak zorunda kalmazsınız.Dikkat etmeniz gereken nokta ise bu sistemlerde depolardaki mürekkepler bitmeden dolum yapmanız gerekir. Depolardaki mürekkepler biterse ve yazdırmaya devam ederseniz kartuş içindeki mürekkep de biteceği için daha sonra depoları dolursanız da yazıcınız yazmayacaktır. Böyle bir durumda teknik servisimizden destek alabilirsiniz.

Bitmeyen kartuş sistemiyle baskı kalitesinde bir bozulma olmadan, %90’a varan oranlarda tasarruf sağlanmaktadır. Düşük maliyetlerle binlerce sayfa baskı alınabilir.

Yazıcı içindeki püskürtme kartuşları; yazıcı yazdıkça hortumlar vasıtasıyla bu tanklardan mürekkep çeker. Bu sayede kartuşları mürekkeple besler. Bitmeyen Kartuş Sistemi dediğimiz bu sisteme; Sürekli Mürekkep Besleme Sistemi de denilmektedir.


DİKKAT EDİLMESİ GELEKENLER NELERDİR?

 1- Mürekkep depoları yazıcı ile aynı seviyede durmalıdır. Yazıcıdan yüksek seviyeye konulursa tüm mürekkep yazıcı içindeki “atık haznesine” dolacaktır. Yazıcıdan daha aşağı seviyeye konursa mürekkep çekmez ve yazdırmaz.

 2- Mürekkep doldurma işlemini tanklardaki büyük tıpayı açarak yapınız. (İki tıpalı tanklarda dolum yaparken, küçük tıpa kapalı, büyük tıpa açık olmalı, Yazdırma yaparken ise ; küçükler açık büyük tıpalar kapalı olmalı)

 3- Yazıcının üstüne ataç, iğne, bozuk para gibi; yazıcının içine kaçabilecek cisimler koymayınız. Bu cisimler kağıt alma haznesine kaçarsa, kağıt almaz ve çıkarmak da çok kolay olmaz.

 4- Yazıcı içindeki baskı kartuşlarının ağız kısmı çok hassastır. Bu kısma sert cisimlerle dokunmayınız. Aksi taktirde bozulabilir ve yazdırma yapmaz.

 5- Mürekkep seviyeleri bilgisayar yada yazıcı üzerinden takip edilemez. Tankların dışından mürekkep seviyelerini gözlemleyebilirsiniz. Mürekkeplerin tamamen bitmemesine dikkat etmelisiniz. Mürekkep tamamen biterse hortumlarda çok fazla hava boşluğu oluşur ve mürekkep akışını keser. Mürekkepler tamamen bitmeden mürekkep doldurmaya dikkat ediniz.

 6- Yazıcının baskı yoğunluğuna göre yaklaşık 50 ile 150 sayfa arasında çıktı aldıktan sonra “B” ve “C” ışıkları yanacak ve ekrana “Mürekkepler azalıyor” uyarısı gelecektir. Bu uyarı; yazıcı içerisinde bulunan kartuşların içindeki mürekkebin bittiği anlamına gelmektedir. Yapmanız gereken; yazıcı üzerinde bulunan kırmızı renkli (daire içindeki ters üçgen) tuşa 10 sn. basılı tutmaktır. “B” ve “C” ışıkları yanmaya devam etse bile, yazıcınız eskisi gibi yazdırmaya devam edecektir.

 7-  www.biribenibitirsin.com de satışını yaptığımız mürekkep markalarını kullanmaya dikkat ediniz. Farklı mürekkep kullanmanız yazıcı kartuşlarınıza yada yazıcınıza zarar verir ve ömrünü kızaltır.

 8- Yazıcınızın kutusunu, kitapçığını, driver cd’sini ve beraberinde gelen aparatları saklayınız. Arıza durumunda kargo için bunlar gerekecektir. Kendi kutusunda kargolanmayan yazıcılarda hasar oluşabilir. Buna dikkat ediniz.

 9- Yazıcınızı açıp kapatırken direkt fişten çıkarmayınız. Mutlaka ON düğmesine basarak kapatıp açmalısınız.

10- Yazıcınızı arıza durumunda firmamıza kargolamanız gerektiğinde, kendi kutusuna koyarak ve tanklardaki tüm tıpaları kapatarak göndermelisiniz. Kargonuzu Aras kargo ile “karşı ödemeli” olarak gönderdiğinizde, gelen ürünün kargosunu biz ödüyoruz. Geri dönen ürünün kargo ücretini sizin ödemeniz gerekmektedir.

11- Tüm mürekkep püskürtmeli yazıcılarda “mürekkep atık haznesi” vardır. Bu hazne çok fazla çıktı alındığında, yada çok fazla kafa temizleme yaptığınızda dolacak ve “Emici Dolu” yada “Pad Hatası” verecektir. Bitmeyen kartuş sistemindeki mürekkep tanklarını yazıcıdan daha yüksek yere konursa da, mürekkep bu bölmeye dolacaktır. Bu hatayı verdiğinde yazıcı çıktı almanıza engel olacaktır. Böyle bir durumda yazıcınızın atık keçelerini servisimizde temizletebilir ve yazıcınızı kullanmaya devm edebilirsiniz.


GARANTİ ŞARTLARI :

            1- Ürünlere yapılan servislerimiz dışındaki müdaheleler, ürünlerin garanti dışında kalmasına neden olur.

            2- Yazıcılar 2 yıl garantilidir.

            3- Bitmeyen kartuş yada kolay dolan kartuşlarda uyumsuz mürekkep kullanıldığında ürünler garanti dışı kalır.

            4- Bakım ve onarım için gelen ürünlerin Aras Kargo ile gönderilmesi halinde;  gelen kargo ücreti firmamıza, geri dönüşte kargo ücreti kullanıcıya aittir.

         
5- Yazıcının verdiği “Emici dolu” hatası garanti kapsamı dışındadır ve ücrete tabidir. Bu hata çok fazla baskı alındığında yada çok fazla kafa temizleme yapıldığında vermektedir.

         6- Ürünler arıza için firmamıza kargolandığında mutlaka kendi kutusunda gönderilmelidir. (Kutusu deforme olmuş, tankları akma yapmış yada farklı bir kutuda gönderilmiş ve zarar görmüş ürünler kargodan teslim alınmayacaktır.)

         7-
 Teknik servisimize ulaşan arızalı ürünler en geç 3 gün içerisinde geri kargolanmaktadır. Arızalı ürünler için 3 gün sonunda sizden olumlu yada olumsuz haber gelmemişse ürün yada ürünler size (haber verilmeksizin) geri kargolanacaktır..
 

         
8- Ürünler arıza için firmamıza kargolandığında mutlaka firmamızın düzenlediği fatura yada garanti belgesi ile gönderilmelidir. (garanti belgesi yada faturası ile gönderilmeyen ürünler kargodan teslim alınmayacaktır.) 

         
9- Bakım için gönderilen yazıcıların tanklarındaki tıpaların mutlaka kapatılması ve çok iyi bir şekilde paketlenmesi gerekmektedir. Tank tıpaları kapatılmadan gönderilmesi halinde; mürekkepler yazıcı içine akar ve yazıcının anakartına zarar verir. Bu sebeple yazıcınız kullanılmaz hale gelir ve garanti dışı kalır.

 

       10- Yazıcı ve bitmeyen kartuş sisteminin garanti süresi, fatura tarihinden itibaren 2 yıldır.

 

Baskı kafa/kartuş ömrü nedir?

Tüm yazıcılarda kartuşların bir ömrü vardır. Kartuş ömrü dolduğunda kartuş nozzle ları bozulur ve kartuşlar beyaz çizgili yazmaya başlar. Kartuş ömrü yazıcı kullanıma ve çıktılardaki mürekkep yoğunluğuna göre değişir. Uygun mürekkep ve sağlıklı kullanımla bu süreyi çok fazla uzatmak mümkündür. Kartuş ömrü bittiğinde yeni bir kartuş alıp yazıcınıza takarak yazıcınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.CANON HATA KODLARI VE ÇÖZÜM YÖNTEMLERİ
Hata Kodu Açıklama Çözüm
5100 Yazıcı içindeki hortumun sıkışması hatasını ifade eder. Yazıcı içine giren hortum ayarı yapınız. (www.biribenibitirsin.tv 'deki 5100 videosu)
5200 Kartuş hatası Yazıcı içindeki kartuşa bakım yapılması için servisimizle görüşülmeli
6000 Yazıcının iç kısmında yabancı cisim olduğunu ifade eder. Kağıt sıkışmışsa, kalın bir karton yardımıyla çıkarınız, kağıt dışında başka cisim olabilir, teknik servisimizle görüşünüz.
5B00 Emici Dolu Hatası Reset programı ile resetlenmesi için teknik servisimizle görüşülmeli
E, 0, 2 Kağıt yok hatası Yazıcının kağıt haznesine kağıt koyun
E, 0, 3 Kağıt sıkışması hatası Kağıt sıkışmışsa, kalın bir karton yardımıyla çıkarınız, yada yazıcı içine giren hortum ayarı yapınız. (www.biribenibitirsin.tv 'deki 5100 videosu)
E, 0, 4 Yazıcı içindeki kartuş çipinde sorun var. Kartuşu çıkarıp çip yerleri kuru peçeteyle temizlenmeli, düzelmezse kartuş değiştirilmeli.
E, 0, 5 Yazıcı içindeki kartuş çipinde sorun var. Kartuşu çıkarıp çip yerleri kuru peçeteyle temizlenmeli, düzelmezse kartuş değiştirilmeli.
E, 0, 8 Emici Dolu Hatası Reset programı ile resetlenmesi için teknik servisimizle görüşülmeli
E, 1, 5 Yazıcı içindeki kartuş çipinde sorun var. Kartuşu çıkarıp çip yerleri temizlenmeli, düzelmezse kartuş değiştirilmeli.
E, 1, 6 Kartuş bitti uyarısı; Yazıcı içindeki orijinal kartuşların bittiğini ifade eder. Yazıcı üzerindeki KIRMIZI TERS ÜÇGEN tuşa 10 saniye kadar basılı tutarsanız, sorun çözülür, çıktı almaya devam edebilirsiniz.
E, 2, 7 Emici Dolu Hatası Reset programı ile resetlenmesi için teknik servisimizle görüşülmeli
P, 0, 2 Kağıt sıkışmasını yada hortum sıkışması hatasını ifade eder. Kağıt sıkışmışsa, kalın bir karton yardımıyla çıkarınız, yada yazıcı içine giren hortum ayarı yapınız. (www.biribenibitirsin.tv 'deki 5100 videosu)
P, 0, 3 Yazıcının iç kısmında yabancı cisim olduğunu ifade eder. Kağıt sıkışmışsa, kalın bir karton yardımıyla çıkarınız, kağıt dışında başka cisim olabilir, teknik servisimizle görüşünüz.
P, 0, 6 Servis hatası Servis gerekli
P, 0, 7 Emici Dolu Hatası Reset programı ile resetlenmesi için teknik servisimizle görüşülmeli
P, 0, 8 Kartuş hatası Yazıcı içindeki kartuşa bakım yapılması için servisimizle görüşülmeli
P, 1, 0 Servis hatası Servis gerekli
P, 2, 2 Scanner arızası Teknik servisimizle görüşülmeli
U051 Yazıcı içindeki kartuş çipinde sorun var. Kartuşu çıkarıp çip yerleri temizlenmeli, düzelmezse kartuş değiştirilmeli.
U053 Kağıt sıkışmasını yada hortum sıkışması hatasını ifade eder. Kağıt sıkışmışsa, kalın bir karton yardımıyla çıkarınız, yada yazıcı içine giren hortum ayarı yapınız. (www.biribenibitirsin.tv 'deki 5100 videosu)
U162 Kartuş bitti uyarısı; Yazıcı içindeki orijinal kartuşların bittiğini ifade eder. Yazıcı üzerindeki KIRMIZI TERS ÜÇGEN tuşa 10 saniye kadar basılı tutarsanız, sorun çözülür, çıktı almaya devam edebilirsiniz.
U163 Kartuş bitti uyarısı; Yazıcı içindeki orijinal kartuşların bittiğini ifade eder. Yazıcı üzerindeki KIRMIZI TERS ÜÇGEN tuşa 10 saniye kadar basılı tutarsanız, sorun çözülür, çıktı almaya devam edebilirsiniz.
DİĞER SORUNLAR VE ÇÖZÜM YÖNTEMLERİ
Birinci kağıdı çıkartıyor, ikinci kağıdı yarım alıp, kağıt sıkıştırıyorsa, Yazıcı içine giren hortum ayarı yapınız.
ADF'den taranamıyor ise, Teknik servisimizden destek alınız
Hortumlar boş ve mürekkep ilerlemiyor ise,    yada;  Tanklardaki vana yada küçük tıpaları açıp, derin temizleme yapınız. Canon MP serisi için temizleme;    Yazıcı üzerinde, tornavida-penseye benzeyen tuşa 3 kere basarsanız yazıcı ekranında Y harfi çıkar,
 Y harfi çıkınca COLOR tuşuna basarsanız,
renkli hortumları mürekkeple dolduracaktır.
Bu işlemi BLACK tuşuna basarak, siyah hortum için de yapabilirsiniz.
Bu işleme yoğun temizleme diyoruz. Yoğun temizleme sayesinde, hortumlar mürekkeple dolacaktır. Sorun kalmayacaktır
Canon MX serisi için Temizleme yöntemi;                Yazıcı üzerindeki MENÜ tuşuna 4 kez basın, BAKIM menüsünde DERİN TEMİZLEMEYİ bulup OKEY tuşuna basın.
Fax gönderemiyor yada alamıyorsanız, Teknik servisimizden destek alınız
Fotokopi normal, bilgisayar çıktısı soluk çıkıyor ise, Win7 ayarı yapınız. CTRL+P tuşlarına basarak YAZDIR dediğinizde;
 sağ altta seçenekler,
 Renk yönetimi,
 Gelişmiş
 sol en altta, SİSTEM VARSAYILANINI DEĞİŞTİR
 EKRAN Yazan yere tıklayın
 Yazıcıyı seç, otomatik olan yere tıklayın, ELLE olanı işaretleyin
 ICC profilleri 2005 olanı seçin,
 Varsayılan profil ayarla'yı tıklayın
 KAPAT, KAPAT,, yazdırma ekranına geri dönecek
 sonra,,  
 Seçenekler, Yazıcı özellikleri, Sayfa Yapısı, 
 en altta Varsayılanları Tıklayın
 tamam deyip yazdırın
 bunu 1 defa yapıyoruz.. Renkler fotoğraf kalitesinde çıkacaktır.
Yazıcı üzerindeki C ve B ışıkları devamlı yanmaya devam ediyorsa Bu bir hata değildir, Bitmeyen kartuş sistemi bu şekilde çalışır. "Mürekkep seviyesi bilinmiyor" dese bile çıktı almaya devam edebilirsiniz.
Fotokopi çekebiliyor fakat bilgisayardan çıktı alamıyorsanız, USB kablosu yada bilgisayardaki USB girişi sorunlu, değiştirilmesi gerekir.
Çıktıların kalitesi kötü yada çizik çizik ise, Yazıcı üzerinden yada Bilgisayar üzerinden ;                  Denetim Masası  >  Yazıcılar   >   Yazıcı özellikleri   >  Bakım Menüsünden   >  Yoğun temizlemeyi 3-4 kez yapmalısınız. Sorun düzelmezse kartuşlar bozulmuş olabilir, yenisi alınması gerekebilir.
Depolardaki tanklar tamamen bitmiş, hortumlarda tamamen hava oluşmuş ve yazdırmıyorsa, Yazıcı içindeki kartuşlarda mürekkep bittiği için, tanklara mürekkep doldursanız bile yazdırma yapamayacaksınız. Teknik servisimizle irtibata geçmelisiniz.
NOT:
Diğer tüm hatalar için; bilgisayarınıza yüklemiş olduğunuz ekran el kitabına bakınız. 


Diğer tüm soru ve sorunlarınız için bize kolayca ulaşabilirsiniz

0.256.214 88 42
0.256.212 12 70
info@biribenibitirsin.com

müşteri hizmetleri

  Hızlı Destek  
Sorun cevaplayalım.
Adınız *
E-Posta Adresiniz *
Mesajınız *
Sık sorulan sorular
Mesaj Bırakın